692-072-443

Chłodno i Czysto...., czyli komfort i wygoda na codzień

Klimatyzacja możemy powiedziec że jest to stosunkowo młoda branża, ktora w ostatnich latach bardzo dynamicznie sie rozwija i przeżywa prawdziwy boom w Polsce, spowodowany rosnącą popularnością tego typu instalacji oraz urządzeń.

 

 W jakiej temperaturze oraz przy jakiej wilgotnosci czujemy sie najbardziej komfortowo?
 
 Z przeprowadzonych badan wynika, iż w okresie letnim w pomieszczeniach optymalne wydaje sie nam powietrze o temperaturze 23-26C oraz wilgotnosci wzglednej w granicach 40-60%
 
Przebywajac w pomieszczeniach w otoczeniu temperatury do 24C, nasz organizm oddaje ciepło przez promieniowanie i przenikanie. Kiedy temperatura jest wyższa zaczynamy sie pocic. Aby czuc sie bardziej komfortowo i poprawic nasze samopoczucie powinnismy obnizyc temperature otoczenia tj. powietrza albo spowodowac obniżenie jego wilgotnosci.
 
Cyrkulacja powietrza ma ogromny wpływ na nasz komfort. Kiedy predkosc powietrza przekroczy 0,2 m/s, wowczas odnosimy wrażenie ze mamy przeciag, tym bardziej nieprzyjemny, im bardziej jestesmy spoceni. Dlatego umiejetne zachowanie odpowiedniej predkosci powietrza jest wyjatkowo ważne w pomieszczeniach, w ktorych używamy klimatyzacji.
 
Dlatego wlasnie jednostka wewnetrzna klimatyzatora powinna byc tak umiejscowiona w pomieszczeniach, aby wydmuchiwany zimny strumien powietrza z urządzenia nie był skierowany bezposrednio na przebywajace w poblizu osoby, tylko by w pierwszej kolejnosci zimne powietrze mialo możliwosc wymieszania sie z cieplym powietrzem ktore znajduje sie w pomieszczeniu i zarazem mogło w czasie upałow podniesc komfort pracy i życia.
 
Zwrocic nalezy uwage, ze roznica temperatury pomiedzy wnetrzami chlodzonymi i niechlodzonymi nie powinna wynosic wiecej jak 6C, w przeciwnym razie osoby ktore beda sie przemieszczaly z jednych do drugich beda narazone na szok termiczny.
 
Klimatyzator Split czy Multi - Split co za rożnica?
 
Klimatyzator typu split to urzadzenie skladajace sie z dwoch jednostek wewnetrznej jednostki oraz zewnetrznej. Wewnetrzna schladza powietrze w pomieszczeniu a zewnetrzna odprowadza cieplo za budynek. Obydwie czesci sa polaczone miedzy soba odpowiednia srednica rur chłodniczych ktrą płynie czynnik chłodniczy.
 
Split stacjonarny składa sie z jednostki zewnetrznej montowanej na scianie budynku oraz jednostki wewnetrznej w wersji :
 
1. Klimatyzatory ścienne
Klimatyzatory ścienne najbardziej popularne pokrywają wydajność chłodniczą w zakresie 2,0 kW do 8,8 kW.
 
2. Klimatyzatory przypodłogowo - podsufitowe
Kolejny typ klimatyzatorów z rodziny split to urządzenie sufitowo-przypodłogowe, o wydajności chłodniczej w zakresie 5,0 kW do 14,0 kW, tak zaprojektowane, aby można było je instalować na scianie przysuficie lub na podłodze przy oknie. Montaż jednostki w położeniu poziomym lub pionowym. Powietrze wydmuchiwane przy suficie szybko miesza sie z gromadzącym sie tam ciepłym powietrzem to też nie odczuwamy żadnych zimnych podmuchow. Mają bardzo zgrabą obudowe.
 
3. Klimatyzatory kasetonowe
Montaż tych urządzen klimatyzacji możliwy jest tylko tam, gdzie istnieją warunki do wbudowania klimatyzatora w sufit podwieszony. Zaletą zastosowania modelu kasetonowego w pomieszczeniach jest możliwosc nawiewu 4-stronnego, Najczesciej montowane sa w pomieszczeniach wyższych niż standardowe. Zakres mocy chłodniczej od 2,5 kW do 14,0 kW. Wykonczone bardzo eleganckim panelem dekoracyjnym łatwo wkomponują się w dowolny wystrój wnętrza.
 
4. Klimatyzatory kanałowe
 Klimatyzatory tego rodzaju uważane są za klimatyzacje precyzyjna. Szczególne zastosowanie znajdują w przeważającej mieże w laboratoriach czy specjalistycznych pomeszczeniach technicznych takich jak chocby serwerownie. Zaletą jest szeroka oferta klimatyzatorów kanałowych dostepna na rynku. Występują w wielkościach od 7 kW do 16,0 kW sprawia to, że cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony projektantów i inwestorów. Idealne do obiektów handlowych czy mieszkalnych.
 
Klimatyzator Multi Split
 
Ten system klimatyzacji różni się tym od systemu Split, że zamiast kilku jednostek zewnetrznych mamy jedną jednostkę na zewnątrz o bardzo dużej mocy chłodniczej do której, możemy podłączyć kilka jednostek wewnętrznych. System klimatyzacji tego rodzaju bardzo dobrze sprawdza się w klimatyzowaniu wiekszej ilości pomieszczeń oraz dodatkową zaletą jest to że, można idywidualnie regulować temperaturę dla poszczególnych pomieszczeń, sekcji pracy. Niestety nie możemy w ukladzie Multi-Split, jednocześnie ogrzewać jednego pomieszczenia, a chłodzić drugiego.
 
 
Jaka moc urządzenia? jak umiejętnie dobrac?
Do oszacowania potrzebnej mocy klimatyzatora przyjmuje sie zapotrzebowanie chłodu na poziomie 80-150 W/m2 pomieszczenia. Jaką konkretnie wielkość przyjmiemy do wyliczenia zależy to między innymi od położenia pomieszczenia wzgledem stron swiata, wielkosc przeszklenia pomieszczenia tj.okien oraz ich ewentualnego osłoniecia przez drzewa lub sąsiedni budynek w godzinach najbardziej nasłonecznionych, zyskow ciepa od sąsiednich poieszczen, jak rownież liczby urządzen elektrycznych czy ilosci osob przebywajaca w pomieszczeniu.  liczby urządzen elektrycznych czy ilosci osob przebywajaca w pomieszczeniu.